HCPL-3150-000E
DigiKey Part Number
516-1742-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-3150-000E
Detailed Description
600mA Gate Driver Optical Coupling 3750Vrms 1 Channel 8-DIP
EDA/CAD Models
HCPL-3150-000E Models
Category
Current - Output High, Low
500mA, 500mA
Mfr
Current - Peak Output
600mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)
25 mA
Voltage - Output Supply
15V ~ 30V
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Common Mode Transient Immunity (Min)
15kV/µs
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)