HCPL-3150#060 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | HCPL-3150#060-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HCPL-3150#060 |
Description | OPTOISO 3.75KV 1CH GATE DVR 8DIP |
Customer Reference | |
Detailed Description | 600mA Gate Driver Optical Coupling 3750Vrms 1 Channel 8-DIP |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output High, Low 500mA, 500mA |
Mfr | Current - Peak Output 600mA |
Packaging Tube | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.5V |
Part Status Discontinued at DigiKey | Current - DC Forward (If) (Max) 25 mA |
Technology Optical Coupling | Voltage - Output Supply 15V ~ 30V |
Number of Channels 1 | Operating Temperature -40°C ~ 100°C |
Voltage - Isolation 3750Vrms | Mounting Type Through Hole |
Common Mode Transient Immunity (Min) 15kV/µs | Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm) |