HCPL-817-500E
DigiKey Part Number
516-2722-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-2722-1-ND - Cut Tape (CT)
516-2722-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-817-500E
Description
OPTOISOLATOR 5KV 1CH TRANS
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel
Category
Output Type
Transistor
Manufacturer
Broadcom Limited
Voltage - Output (Max)
70V
Current - Output / Channel
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.2V
Number of Channels
1
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Voltage - Isolation
5000Vrms
Vce Saturation (Max)
200mV
Current Transfer Ratio (Min)
50% @ 5mA
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Max)
600% @ 5mA