HCPL-817-50AE
DigiKey Part Number
516-2226-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-2226-1-ND - Cut Tape (CT)
516-2226-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-817-50AE
Description
OPTOISOLATOR 5KV 1CH TRANS 4-SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel 4-SMD
Category
Voltage - Output (Max)
70V
Current - Output / Channel
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Number of Channels
1
Vce Saturation (Max)
200mV
Voltage - Isolation
5000Vrms
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Min)
80% @ 5mA
Mounting Type
Surface Mount
Current Transfer Ratio (Max)
160% @ 5mA