EXP-A911/10/P
DigiKey Part Number
EXP-A911/10/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXP-A911/10/P
Description
CONN PLUG MALE 10P NICKEL SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 (Power) Position Circular Connector Plug, Male Pins Screw
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EXP-A911/10/P Models
Category
Color
Black
Mfr
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, UV Resistant
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
10A
Number of Positions
10 (Power)
Voltage Rating
250VAC/DC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.787" ~ 0.866" (20.00mm ~ 22.00mm)
Termination
Screw
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C