MPZI022/F/BL/24/L
DigiKey Part Number
708-2567-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPZI022/F/BL/24/L
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPST 1A 48V
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST Piezo Panel Mount, Front
Illumination Type, Color
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function
Off-On
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC
48 V
Voltage Rating - DC
48 V