PPCEGG2B10CLL
DigiKey Part Number
708-PPCEGG2B10CLL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPCEGG2B10CLL
Description
CONN 2X SKT PNL MNT SLDR 10POS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PPCEGG2B10CLL Models
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Chrome
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
8A
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-50°C ~ 200°C