AP2D200SZBE
DigiKey Part Number
CKN9967-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2D200SZBE
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Snap-In
EDA/CAD Models
AP2D200SZBE Models
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Packaging
Tray
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.80mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC
125 V