AP2E200SZBE
DigiKey Part Number
CKN9971-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2E200SZBE
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Snap-In
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP2E200SZBE Models
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Tray
Color - Actuator/Cap
Black
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.80mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Switch Function
Off-Mom
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 200mA (DC)
Electrical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V