FBH160808T-601Y-S-H
DigiKey Part Number
4713-FBH160808T-601Y-S-HTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-FBH160808T-601Y-S-HCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-FBH160808T-601Y-S-HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBH160808T-601Y-S-H
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 2A 100mOhm
Category
Current Rating (Max)
2A
Manufacturer
Cal-Chip Electronics, Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
100mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz