RM1E48V25
DigiKey Part Number
1864-RM1E48V25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM1E48V25
Description
1-POLE PANEL MOUNT SSR, PROPORTI
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A)
EDA/CAD Models
RM1E48V25 Models
Category
Output Type
AC, Proportional Control
Mfr
Voltage - Input
0 ~ 10VDC
Series
Voltage - Load
0 V ~ 480 V
Packaging
Bulk
Load Current
25 A
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C