RM1E48V50
DigiKey Part Number
1864-RM1E48V50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM1E48V50
Description
SSR RELAY SPST-NO 50A 200-550V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RM1E48V50 Models
Category
Voltage - Input
0 ~ 10VDC
Mfr
Voltage - Load
200 V ~ 550 V
Series
Load Current
50 A
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C