SPMA12151
DigiKey Part Number
1864-SPMA12151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPMA12151
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 1.25A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPMA12151 Models
Category
Current - Output (Max)
1.25A
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Power (Watts)
15W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
83%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.50" L x 0.70" W x 3.60" H (63.5mm x 17.8mm x 91.4mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Max)
350V
Standard Number
62368-1; UL 508
Voltage - Output 1
12V