CAC40-02W90-15-1X
DigiKey Part Number
2603-CAC40-02W90-15-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAC40-02W90-15-1X
Description
CHAMBER ASSEMBLY
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms General Purpose, Enclosure Included Speaker 2 W 720 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CAC40-02W90-15-1X Models
Category
Power - Rated
2 W
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
3 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Rectangular
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Type
General Purpose, Enclosure Included
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
720 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IPX8
Frequency - Self Resonant
900Hz
Termination
Wire Leads with Connector
Impedance
4 Ohms
Size / Dimension
1.575" L x 1.339" W (40.00mm x 34.00mm)
Efficiency - dBA
104.00
Height - Seated (Max)
0.614" (15.60mm)
Efficiency - Testing
2W/10cm
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating
15% Max @ 2kHz, 2W