CS45-05D13-24-1X
DigiKey Part Number
2603-CS45-05D13-24-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS45-05D13-24-1X
Description
SPEAKER 4OHM 5W 104DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms General Purpose Speaker 5 W 104 Hz ~ 20 kHz Top Round
EDA/CAD Models
CS45-05D13-24-1X Models
Category
Power - Rated
5 W
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
6 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polypropylene (PP), Rubber
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
104 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
130Hz
Termination
Solder Tabs
Impedance
4 Ohms
Size / Dimension
1.772" Dia (45.00mm)
Efficiency - dBA
104.00
Height - Seated (Max)
0.945" (24.00mm)
Efficiency - Testing
5W/100mm
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating
5% Max @ 1kHz, 1W