CT31P-30W520-1
DigiKey Part Number
2603-CT31P-30W520-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT31P-30W520-1
Description
BUZZER PIEZO 18V 31.6MM FLANGE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 18 V 10mA 5.2kHz 120dB @ 18V, 10cm Panel Mount, Flange Wire Leads with Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CT31P-30W520-1 Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Challenge Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
120dB @ 18V, 10cm
Packaging
Tray
Current - Supply
10mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Input Type
Peak-Peak Signal
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Voltage - Rated
18 V
Termination
Wire Leads with Connector
Voltage Range
1 ~ 30V
Size / Dimension
1.244" Dia (31.60mm)
Frequency
5.2kHz
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)