ELXY350ELL122MK35S
DigiKey Part Number
565-ELXY350ELL122MK35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY350ELL122MK35S
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXY350ELL122MK35S Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.332 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.22 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
24 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C