CFM61S120 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cincon Electronics Co. LTD
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 5A 90 ~ 264 VAC Input
CFM61S120
DigiKey Part Number
2034-3770-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM61S120
Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CFM61S120 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
6-DIP Module
Type
Open Frame
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 1.35" H (50.8mm x 50.8mm x 34.2mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, FCC, Nemko
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
5A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
60 W