1332-18-1-0500-007-1-S
DigiKey Part Number
1175-1332-18-1-0500-007-1-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1332-18-1-0500-007-1-S
Description
UL1332, FEP INSULATED HOOK-UP WI
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire 19/0.0094" Green 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.073" (1.85mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.013" (0.33mm)
Packaging
Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-80°C ~ 200°C