4282-3-14-D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 7 692
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 6 146
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity
TE Connectivity AMP Connectors
14 Rectangular Connectors - Housings Plug White 0.165" (4.20mm)
4282-3-14-D
DigiKey Part Number
1175-4282-3-14-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4282-3-14-D
Description
CONN PLUG HSG 14POS 4.20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Row Spacing
0.165" (4.20mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Fastening Type
Locking Ramp
Connector Type
Color
White
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.165" (4.20mm)