4282-3-16-D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 2 675
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity
TE Connectivity AMP Connectors
16 Rectangular Connectors - Housings Plug White 0.165" (4.20mm)
4282-3-16-D
DigiKey Part Number
1175-4282-3-16-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4282-3-16-D
Description
CONN PLUG HSG 16POS 4.20MM
Detailed Description
Category
Row Spacing
0.165" (4.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.165" (4.20mm)