SP54-100K
DigiKey Part Number
4044-SP54-100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-SP54-100KCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-SP54-100KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP54-100K
Description
FIXED IND 10UH 3.05A 54.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.05 A 54.5mOhm Max 2-SMD Drum Core, Power Inductor
Category
Current - Saturation (Isat)
2.7A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
54.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Features
Drum Core, Power Inductor
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)