23282-31PG-350
DigiKey Part Number
23282-31PG-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
23282-31PG-350
Description
CONN PLUG MALE 31P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
23282-31PG-350 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
Weathertight
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Cable Clamp
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2.3A
Number of Positions
31
Voltage Rating
600V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.510" ~ 0.560" (12.95mm ~ 14.22mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C