SUCS1R54815C-C
DigiKey Part Number
SUCS1R54815C-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUCS1R54815C-C
Description
DC DC CONVERTER 15V 1.5W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 1 Output 15V 100mA 36V - 76V Input
Category
Current - Output (Max)
100mA
Mfr
Power (Watts)
1.5 W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module, Conformal Coated
Efficiency
75%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
5-DIP Module
Voltage - Input (Max)
76V
Size / Dimension
0.88" L x 0.50" W x 0.28" H (22.4mm x 12.7mm x 7.0mm)