SUCS6053R3C-G
DigiKey Part Number
SUCS6053R3C-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUCS6053R3C-G
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 4W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 1.2A 4.5V - 9V Input
Category
Current - Output (Max)
1.2A
Mfr
Power (Watts)
4 W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
72%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
9V
Size / Dimension
1.28" L x 0.73" W x 0.28" H (32.6mm x 18.6mm x 7.0mm)