CPT-3010-95-L200
DigiKey Part Number
2223-CPT-3010-95-L200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPT-3010-95-L200
Description
30MM, PIEZO, 30V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 12 V 20mA 3.3kHz 105dB @ 12V, 10cm Panel Mount, Flange Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPT-3010-95-L200 Models
Category
Technology
Piezo
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Sound Pressure Level (SPL)
105dB @ 12V, 10cm
Series
Current - Supply
20mA
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Input Type
DC
Termination
Wire Leads
Voltage - Rated
12 V
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage Range
30V
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Frequency
3.3kHz