AM10C-4815SLPZ
DigiKey Part Number
2721-AM10C-4815SLPZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM10C-4815SLPZ
Description
36~75VDC 15VDC 0.667A 10W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 667mA 36V - 75V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
88%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.8mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Supplier Device Package
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
667mA
Standard Number
Power (Watts)
10 W