RL-13W-11-C-3-BK/BK-P2
DigiKey Part Number
5245-RL-13W-11-C-3-BK/BK-P2-ND
Manufacturer
M2B Switches
Manufacturer Product Number
RL-13W-11-C-3-BK/BK-P2
Description
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 15A (AC) 125 V
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Voltage Rating - AC
125 V
Series
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C