AP7583Q-33MP-13
DigiKey Part Number
31-AP7583Q-33MP-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7583Q-33MP-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7583Q-33MP-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7583Q-33MP-13
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA 8-MSOP-EP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-MSOP-EP
Category
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 300mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Part Status
Active
PSRR
70dB (100Hz)
Output Configuration
Control Features
Current Limit, Enable
Output Type
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
42V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad