DMN2300UFL4-7
DigiKey Part Number
31-DMN2300UFL4-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMN2300UFL4-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMN2300UFL4-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN2300UFL4-7
Description
MOSFET 2N-CH 20V 2.11A 6DFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 20V 2.11A (Ta) 1.39W Surface Mount X2-DFN1310-6 (Type B)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMN2300UFL4-7 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
3.2nC @ 4.5V
Manufacturer
Diodes Incorporated
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
128.6pF @ 25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
1.39W
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Grade
Automotive
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
20V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
2.11A (Ta)
Package / Case
6-XFDFN Exposed Pad
Rds On (Max) @ Id, Vgs
195mOhm @ 300mA, 4.5V
Supplier Device Package
X2-DFN1310-6 (Type B)
Vgs(th) (Max) @ Id
950mV @ 250µA