DMP2006UFGQ-7
DigiKey Part Number
31-DMP2006UFGQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMP2006UFGQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMP2006UFGQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP2006UFGQ-7
Description
MOSFET P-CH 20V PWRDI3333
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 20 V 17.5A (Ta), 40A (Tc) 2.3W (Ta), 41W (Tc) Surface Mount POWERDI3333-8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
200 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7500 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.3W (Ta), 41W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.5V, 4.5V
Supplier Device Package
POWERDI3333-8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.5mOhm @ 15A, 4.5V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA