DMP2008UFG-13
DigiKey Part Number
DMP2008UFG-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP2008UFG-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP2008UFG-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP2008UFG-13
Description
MOSFET P-CH 20V 14A PWRDI3333
Detailed Description
P-Channel 20 V 14A (Ta), 54A (Tc) 2.4W (Ta), 41W (Tc) Surface Mount POWERDI3333-8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
72 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6909 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.4W (Ta), 41W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8mOhm @ 12A, 4.5V