DMTH15H017LPSW-13
DigiKey Part Number
31-DMTH15H017LPSW-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH15H017LPSW-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH15H017LPSW-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH15H017LPSW-13
Description
MOSFET BVDSS: 101V~250V POWERDI5
Detailed Description
N-Channel 150 V 8A (Ta), 50A (Tc) 1.5W (Ta), 107W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank PowerDI5060-8 (Type UX)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.6V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
50 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3369 pF @ 75 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.5W (Ta), 107W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type UX)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17.5mOhm @ 20A, 10V