DMTH45M5LPSWQ-13
DigiKey Part Number
31-DMTH45M5LPSWQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH45M5LPSWQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH45M5LPSWQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH45M5LPSWQ-13
Description
MOSFET BVDSS: 31V~40V POWERDI506
Detailed Description
N-Channel 40 V 86A (Tc) 3.5W (Ta), 72W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank PowerDI5060-8 (Type UX)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMTH45M5LPSWQ-13 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13.9 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
978 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max)
3.5W (Ta), 72W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type UX)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.5mOhm @ 25A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 250µA