DXTN10060DF-7
DigiKey Part Number
31-DXTN10060DF-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DXTN10060DF-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DXTN10060DF-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DXTN10060DF-7
Description
PWR LOW SAT TRANSISTOR SOT23 T&R
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 60 V 2 A 200MHz 480 mW Surface Mount SOT-23-3
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA
Mfr
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
350 @ 10mA, 2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
480 mW
Part Status
Active
Frequency - Transition
200MHz
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
60 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
180mV @ 50mA, 2A