DXTP58100CFDB-7
DigiKey Part Number
31-DXTP58100CFDB-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DXTP58100CFDB-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DXTP58100CFDB-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DXTP58100CFDB-7
Description
TRANS PNP 100V 2A UDFN2020-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 100 V 2 A 135MHz 690 mW Surface Mount U-DFN2020-3 (Type B)
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
160 @ 500mA, 2V
Mfr
Power - Max
690 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
135MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Package / Case
3-UDFN Exposed Pad
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Supplier Device Package
U-DFN2020-3 (Type B)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
185mV @ 200mA, 2A