3.0SMCJ33CA
DigiKey Part Number
4878-3.0SMCJ33CATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-3.0SMCJ33CACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-3.0SMCJ33CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMCJ33CA
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 56.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3.0SMCJ33CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V