BZT52C33
DigiKey Part Number
4878-BZT52C33TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-BZT52C33CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BZT52C33DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C33
Description
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 33 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52C33 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123F
Power - Max
500 mW