P4SMAJ170A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | P4SMAJ170A |
Description | TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AC |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 275V Clamp 1.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | P4SMAJ170A Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.5A |
Mfr | Power - Peak Pulse 400W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ) |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V | Package / Case DO-214AC, SMA |
Voltage - Breakdown (Min) 189V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V |