DHS40P1000A-CL420
DigiKey Part Number
4369-DHS40P1000A-CL420-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DHS40P1000A-CL420
Description
CURRENT SENSOR SWITCH 1000A
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 1000A 1 Channel Current Transducer Unidirectional
Category
Number of Channels
1
Mfr
Output
Analog Current, 4mA ~ 20mA
Series
Frequency
DC, 50Hz ~ 400Hz
Packaging
Bulk
Accuracy
±1%
Part Status
Active
Voltage - Supply
20V ~ 30V
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C