200MSP1T1B1M7RE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
C&K
In Stock: 0
Datasheet
Additional Requirements for Selecting a Switch
How Does the Switch Attach to your Product
What Electrical Ratings do You Need?
200MSP1T1B1M7RE
DigiKey Part Number
200MSP1T1B1M7RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200MSP1T1B1M7RE
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toggle Switch SPDT Panel Mount, Right Angle, Vertical
Datasheet
EDA/CAD Models
200MSP1T1B1M7RE Models
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
9.40mm
Series
Illumination
Non-Illuminated
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 4.95mm Dia
Mounting Type
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Bushing Thread
10-48
Circuit
Features
Epoxy Sealed Terminals
Switch Function
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
0.4VA (AC/DC)
Actuator Material
Brass, Chrome Plated
Voltage Rating - AC
20 V
Electrical Life
30,000 Cycles
Voltage Rating - DC
20 V