KC14A10.001NPS
KC14A10.001NPS
Additional Requirements for Selecting a Switch
KC14A10.001NPS
DigiKey Part Number
KC14A10.001NPS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KC14A10.001NPS
Description
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 4 Position SP4T 350mA (AC) 125 VAC Panel Mount, Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KC14A10.001NPS Models
Category
Voltage Rating - AC
125 V
Manufacturer
E-Switch
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Series
Actuator Length
10.00mm
Packaging
Bulk
Angle of Throw
30°
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
4
Contact Finish
Silver
Index Stops
Fixed
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Number of Decks
1
Termination Style
PC Pin
Number of Poles per Deck
1
Depth Behind Panel
14.20mm
Circuit per Deck
SP4T
Panel Cutout Dimensions
Circular - 9.80mm Dia
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
350mA (AC)