PVL16FLS11
PVL16FLS11
How Many Poles do you need?
PVL16FLS11
DigiKey Part Number
EG5379-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVL16FLS11
Description
LED PNL IND RED CLR 10MM QUICK
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Clear 1.8V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
EDA/CAD Models
PVL16FLS11 Models
Category
Voltage
1.8V
Current
20mA
Panel Cutout Dimensions
0.64" (16.26mm)
Lens Size
10.00mm Dia
Round with Flat Top
Lamp Color
Red
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)