RA131C1121
RA131C1121
Additional Requirements for Selecting a Switch
RA131C1121
DigiKey Part Number
RA131C1121-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RA131C1121
Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 16A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RA131C1121 Models
Category
Actuator Type
Concave (Curved)
Mfr
Color - Actuator/Cap
Black
Series
Actuator Marking
O -
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Circuit
Approval Agency
cULus
Switch Function
Electrical Life
10,000 Cycles
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
125 V