RB143C1100
DigiKey Part Number
RB143C1100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB143C1100
Description
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPDT 15A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
EDA/CAD Models
RB143C1100 Models
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
Voltage Rating - AC
125 V