TL1105EF250Q7.3RED
TL1105EF250Q7.3RED
Additional Requirements for Selecting a Switch
TL1105EF250Q7.3RED
DigiKey Part Number
EG1832-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL1105EF250Q7.3RED
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TL1105EF250Q7.3RED Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Outline
6.00mm x 6.00mm
Packaging
Bulk
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
250gf
Circuit
SPST-NO
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Switch Function
Off-Mom
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Actuator Type
Standard
Mechanical Life
100,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
7.30mm