2822HC40-RTR
DigiKey Part Number
283-2822HC40-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-2822HC40-RTRCT-ND - Cut Tape (CT)
283-2822HC40-RTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2822HC40-RTR
Description
FUSE BOARD MOUNT 40A 72VDC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 A 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, J-Lead
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Voltage Rating - DC
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, UL
Mounting Type
Surface Mount
Size / Dimension
0.299" L x 0.236" W x 0.173" H (7.60mm x 6.00mm x 4.40mm)
Fuse Type
DC Cold Resistance
0.0011 Ohms