EXL1V0503-1R0-R
DigiKey Part Number
283-EXL1V0503-1R0-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EXL1V0503-1R0-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EXL1V0503-1R0-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXL1V0503-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 12.2A 7.6 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 12.2 A 7.6mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
7.6mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
50MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.236" L x 0.224" W (6.00mm x 5.70mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
14.3A