HSH1016-3R8556-R
DigiKey Part Number
283-HSH1016-3R8556-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSH1016-3R8556-R
Description
CAP LITHIUM HYBRID 55F 3.8V
Detailed Description
55 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 200mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
55 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 1kHz