M0810-2R5105-R
DigiKey Part Number
283-3009-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M0810-2R5105-R
Description
CAP 1F -20% +80% 2.5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can 250mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 60°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm @ 100Hz